Gå til Indhold
Find kurser og aktiviteter
Vælg kommune^

"10 Kulturelle Højskoleeftermiddage" - Kursus i Roskilde

- prøv et af de populære søgeord, hvis du ikke fandt, hvad du søgte ...

Sorter efter:
Startdato
Alle foredrag afholdes torsdage kl. 13.30-16.00
Prisen er inkl. kaffe og kage.

Foredragene kan ikke købes enkeltvis.

15-09: Shubiduo: Så fluerne synger
Medstifteren af Shu-bi-dua - Bosse Hall Christensen - indleder med at fortælle om sit turbulente liv, som også er skildret i selvbiografien, ”Gokkelajser”. Dernæst afholder
Bosse - sammen med Carsten Rønnest - en koncert med Shubidua’s allerstørste hits – og fortæller undervejs, hvordan sangene blev til. Udover at være trommeslager var Bosse også med sine sproglige indfald med til at sætte sit umiskendelige præg på det karakteristiske og finurlige tekstunivers på Shu-bi-dua’s syv første albums – bl.a. ”hundeluftersangen” Vuffeli-vov. Fra starten af 70’erne til starten af 80’erne leverede Shubidua et unikt still-billede
af tiden, der i dag opleves med et sjovt og nostalgisk glimt i øjet. I et Danmark, hvor solen stiger op over bilkirkegården, med bier i grøftekantens blomster og storke på skorstenene.

29-09: Anna Libak: Et samfund uden gud?
Den amerikanske sociolog Phil Zuckerman konkluderede for et par år siden, at Danmark er et af verdens mest sekulære samfund: ”Et samfund uden gud”. Han tog fejl. Danskere er kulturkristne i en grad, som de ikke engang selv er klar over. Anna Libak trækker en linje fra Luther og Grundtvig til det modernes samfunds danske værdier. Anna er dybt optaget af kultur og litteratur. Før hun kom til Berlingske som udlandsredaktør i 2014, var hun gennem
fem år litteraturredaktør på Weekendavisen, og hun holdt siden sin kulturelle interesse ved lige som smagsdommer på DR2 som fast gæst i Søndagsfrokosten på P1 og som bestyrelsesmedlem i et af Nordens største landskabsarkitektoniske firmaer, Schønherr, der står bag nogle af Danmarks mest berømte pladser, parker, og offentlige samlingssteder.

13-10: Hans Pilgaard: Kampen for et sjovere liv
Verden er ikke, hvad den HAR været, men vi har mere end nogensinde måske brug for at samles om håb, humor og troen på, at vi kan gøre noget. Livsglæden HAR trange kår i en verden af corona, klima-katastofer og Trump-typer. Dårlige nyheder og dommedagsprofetier trives i gråvejret, og det kan være svært at se en glad udvej for bare ”todo-lister”, sortsyn og frygt. Der ER ikke meget at grine af – men SÅ vigtigt, vi gør det. En aften med både larmende
anekdoter og stille personlige beretninger, hvor du måske bliver inspireret til at anvende din 7. sans: den humoristiske sans – i kampen for et lidt sjovere og lettere liv. Et foredrag der støjer, vækker latter og eftertanke og måske – håb!

10-11: Henrik Bjørn: Et liv med Kina
Henrik Bjørn fortæller om Kinas forandringer gennem fire årtier, som han selv har oplevet dem via sine forskelligartede jobs som bl.a. etnografisk feltarbejder, repræsentant for en amerikansk NGO, direktør for et fairtrade firma, samt leder af et stort ældrecenter med 800 beboere drevet af Danske Diakonhjem. Vi hører om, hvordan det var at bo og arbejde på landet hos et af Kinas etniske mindretal for 30 år siden, og Henrik fortæller også om, hvordan det var at bo i telt 60 km fra epicenteret til et kraftigt jordskælv, der blev målt til 8 på richterskalaen. Henrik taler kinesisk og er kinesisk gift. Han er mag.art. i etnografi og socialantropologi med fokus på Kina.

24-11: Helle og Uri Løvevild Golman: Vores Vilde Verden
Udover at være prisbelønnede naturfotografer er Helle og Uri også forkæmpere for beskyttelse af verdens vilde natur og vilde dyr. Helle og Uri tager publikum med på en rejse
over verdens mangfoldige kontinenter og ind i det fantastiske dyreliv, der stadig findes. I ord og umådeligt smukke billeder hører vi fortællingerne om, hvordan det er at leve blandt verdens vilde dyr, få taget de rigtige billeder, hvorfor det er hårdt og til tider farligt - og hvordan man kan blive verdens lykkeligste menneske af at færdes netop der. For snart 5 år siden blev Uri udsat for et meget voldsomt knivoverfald, der ændrede hans og Helles liv for altid. I en måned svævede Uri mellem liv og død, og overfaldet medførte massive handicaps, men på trods heraf har Uris jernvilje og Helles kærlighed fået ham tilbage til livet. Hør to dedikerede mennesker fortælle om deres fantastiske liv på godt og ondt.

15-12: Lisbeth Weitemeyer: Så er det jul igen!
Om der findes nisser? Ja, det gør der da, og det vil Lisbeth fortælle om i foredraget om jul og juleskikke, traditioner og julens symboler. Hvornår kom juletræet til Danmark og hvad symboliserer det? Spiste man and i gamle dage og hvorfor kommer man godter på juletræet, og har man altid holdt fri juleaften og er julegrisen en særlig race? Et hyggeligt, muntert og eftertænksomt før-jul program, der bringer os i den rette stemning ved eventyr og sange, historier og fortælling om julens traditioner gennem tiden – og om nisserne! I foredraget blander gammelt sig med nyt og engle blander sig med nisser i et udvalg af  smukke historier og eventyr. Vi skal tilbage til en tid, hvor julen var hvid og kanen blev trukket af heste, når familie og tjenestefolk tog til julegudstjeneste.

19-01: Christian Friis: Israel - fra bibelsk land til moderne stat
Landområdet Israel, der tidligere hed Palæstina, er såvel en levende, moderne stat som et land, der historisk trækker tråde flere tusinde år tilbage i tiden. Fra den bibelske periode gennem talrige kulturer og rigers påvirkninger til den nyere tid, zionismens fremkomst og
endelig proklamationen af staten Israel i 1948. Foredraget sætter fokus på den nyere tid og forudsætningerne for staten, der stadig udgør et kernepunkt i den mellemøstlige konflikt.

02-02: Karen Høeg: Om at være fotomodel hos Coco Chanel
Karen Høeg fortæller om sin tid som husmodel hos Coco Chanel oplevet fra sminkerummet, systuerne og de daglige catwalks i den "nr. 5" duftende spejlsalon foran filmstjerner, prinsesser og oliemillionærer. Hør om Cocos utrolige liv på godt og ondt, omgivet af mystik og farlige eksperimenter i kærlighed og politik (f.eks. venskabet med W. Churchill og forholdet til nazisterne under krigen). Om samarbejdet med 1920’ernes berømte avant-gardekunstnere Picasso, Igor Stravinskij, m.fl. For Karen var det en forrygende tid i 60’ernes Paris, men hun deler også den høje, personlige pris, som hun betalte for glamouren i Maison Chanel. Karen er cand.mag. i fransk og filmvidenskab, og er tidligere gymnasielærer og skribent.

16-02: Henning Frandsen: Gravrøvere, rovmordere og forbryderbander
Det kriminelle Danmark 1800-1950! Vi skal bl.a. høre om Ander Sjællænder - den sidste forbryder, som mistede sin hals ved en offentlig henrettelse! Røverne fra Rold og  Handskemagerbanden fra Lolland. Lersøbøllerne Karen Spidsmus, og Aage Svoger. Udbryderkongen Carl August Lorentzen, liget under kartoffelkulen og gravrøverne fra Assistens Kirkegård på Nørrebro. Foredraget vil blive krydret med korte omtaler af politiets
og fængselsvæsenets historie samt fænomener som kagstrygning, rotting, tyvsmærkning, pinligt forhør, gabestok og træhesten.

02-03: Steen Svanholm: Mig og Cornelis
Koncertforedraget handler både om Cornelis Vreeswijks liv med opture og nedture og om Steen Svanholms tilgang til Vreeswijks tekstunivers. Cornelis Vreeswijk var inspireret af både den franske chanson, jazzen og den amerikanske blues, som han formåede at kombinere med den svenske visetradition. Steen Svanholm har fået tilladelse til at komponere musik til en række af Cornelis’ tekster, som Cornelis ikke selv nåede at komponere musik til, før sin alt
for tidlige død som 50-årig i 1987. Foredraget krydres med både kendte og ukendte Cornelis-sange, så der bliver også lejlighed til at synge med.

Da OK-klubben støtter foredragsrækken økonomisk, kan klubbens medlemmer deltage for kr. 1.080,- Et medlemsskab af OK-klubben koster kr. 150,- om året.

Indmeldelse kan ske hos kasserer Karen Lund på 60730388, eller via mail karen.lund@kabelmail.dk
Undervisningssted:
Margrethegården
Dr. Sofiesvej 68
4000 Roskilde

Ugedag:
Torsdag
Næste mødegang:
09-02-2023 kl. 13:30
Underviser:
Ekstern
Lokale:
Festsalen
Holdnr:
7022210090
Lektioner:
25
Mødegange:
10

Kontakt kursusudbyder:
AOF Roskilde
4000 Roskilde
T: 46 35 58 95
E: AOF@AOF-Roskilde.dk